VI Wiosenne Spotkania Archiwalne
Zarządzanie dokumentacją w badaniach naukowych, dydaktyce i praktyce
Toruń, 21 i 22 kwietnia 2016 r.
Z zaproszenia:
W 1984 r., w wydanym przez Międzynarodową Radę Archiwów „Dictionary of archival terminology/Dictionaire de terminologie archivistique”, podane zostało pojęcie terminu „records management”. Tłumacząc je – niezupełnie dosłownie – na polski należy uznać, że w poł. lat 80. XX w. termin oznaczał dział ogólnego zarządzania administracyjnego, którego celem ma być osiąganie efektywności w postępowaniu z dokumentacją w ciągu całego jej cyklu życiowego. Tak rozumiane zarządzanie dokumentacją jest elementem polskiej rzeczywistości nie od dziś. Czyż nie można uznać za przejaw zarządzania dokumentacją wydzielenia z libri inscriptionum Metryki Koronnej serii ksiąg poselskich, utworzenia sigillat i ksiąg kanclerskich? Bo przecież reforma Kilmansegga, która objęła galicyjskie urzędy na początku XX w. i reorganizacja biurowości polskich urzędów administracji rządowej niemal 30 lat później, były nimi na pewno.
VI Wiosenne Spotkania Archiwalne, które odbędą się w Toruniu 21 i 22 IV 2016 r., chcielibyśmy poświęcić właśnie problematyce zarządzania dokumentacją. Od końca lat 80. XX w. obserwujemy coraz większe wysiłki polskich aktotwórców szukających ekonomiki i skuteczności w postępowaniu z dokumentacją utrwaloną na różnych nośnikach. Zarządzanie dokumentacją stało się przedmiotem refleksji uczonych wielu ośrodków naukowych w Polsce. Od 10 przynajmniej lat staramy się uczyć zarządców dokumentacji. Nadszedł czas na swoisty remanent i dlatego tematem najbliższego spotkania z cyklu uczyniliśmy Zarządzanie dokumentacją w badaniach naukowych, dydaktyce i praktyce.
Sprawozdanie z konferencji: Pepłowska, Katarzyna. „VI Wiosenne Spotkania Archiwalne «Zarządzanie dokumentacją w badaniach naukowych, dydaktyce i praktyce», Toruń, 21–22 kwietnia 2016 r.” Archiwa – Kancelarie – Zbiory, nr 7 (9) (2016): 165–72.
https://doi.org/10.12775/AKZ.2016.010.